10 NEJkrásnějších skalních měst v Česku

Sdílejte s přáteli

Skalní města v České republice nabízejí fascinující útvary, jako jsou skály, věžičky, pískovcové masivy a rokliny. Která z nich stojí za návštěvu? Přinášíme přehled 10 nejkrásnějších skalních měst v Česku, která lákají k procházkám.

1. Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály, rozkládající se na severovýchodě Čech, jsou největším a nejdivočejším skalním městem v celé střední Evropě. Skály byly poprvé objeveny v 18. století, kdy požár spálil okolní vegetaci a odhalil krásu tamních pískovcových útvarů. Od té doby se staly populárním cílem pro turisty a horolezce. Mnoho názvů zdejších skal, jako Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán a Sloní náměstí, pochází právě z této doby. Některá místa a skály, jako třeba vysoké skalní jezírko ukryté v srdci skal, jsou dostupná jen po žebřících – zde se můžete projet na pramici s převozníkem. U vstupu vás čeká krásné azurové jezírko.

Letní otevírací doba:

  • PO-NE: 8:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

  • Dospělí: 180 Kč, děti, studenti a senioři: 130 Kč, děti do 6 let zdarma.

2. Broumovské stěny

Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na severovýchodě Čech, podél hranice s Polskem. Broumovské stěny, které se tyčí mezi městy Police nad Metují a Broumov, tvoří rozmanité skalní útvary – skalní města, věže, hluboké rokle a vzácné skalní hřiby, jež se nacházejí poblíž nejvyššího vrcholu oblasti. Pod těmito pískovcovými útvary leží zásoby pitné vody, z tzv. polické křídové pánve, která zásobuje okolní města. Nejnavštěvovanějším místem je hlavní hřeben mezi Honským sedlem a Korunou, odkud se rozprostírá nádherný výhled. Slavné skalní hřiby vznikly nerovnoměrným zvětráváním a dodávají oblasti jedinečný charakter.

Vstup:

  • Vstup je zdarma.

3. Pravčická brána

Pravčická brána, která je největší přirozenou skalní bránou v Evropě, byla vyhlášena národní přírodní památkou. Tento impozantní přírodní útvar, který se nachází v srdci Českého Švýcarska, je symbolem celé oblasti. Leží na severu Čech, asi 15 kilometrů od Děčína. Její oblouk měří úžasných 26,5 metru, otvor má výšku 16 metrů a šířku 7-8 metrů, přičemž v nejužším bodě dosahuje tloušťky pouhé 3 metry.

K Pravčické bráně neodmyslitelně patří zámeček Sokolí hnízdo, který nechal postavit kníže Edmund Clary-Aldringen. Původně zde stávala chatrč z dubového dřeva, sloužící jako výčep. Zámeček sloužil k ubytování významných hostů a dnes zde najdete muzeum národního parku a stylovou restauraci s původními malbami v přízemí. Mezi významné osobnosti, které navštívily bránu, patří i Hans Christian Andersen, jenž zde čerpal inspiraci pro svá díla.

Letní otevírací doba:

  • PO-NE: 10:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

  • Dospělí: 95 Kč, děti a studenti: 30 Kč, děti do 6 let zdarma.

4. Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny jsou oblíbeným rekreačním místem v pískovcové krajině na západě Českého Švýcarska, severozápadně od České Kamenice. Tato lokalita nabízí fascinující pískovcová skalní města a samostatně stojící skalní věže. Mezi nejznámější skály patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otevírá malebný pohled na okolní údolí. Od konce 14. století patřily tyto stěny hradnímu majetku hradu Sokolí, avšak v roce 1778 byly zničeny Prusy. V 19. století se opět otevřely veřejnosti díky rodu Kinských. Dnes je oblast protkána hustou sítí turistických stezek a tvoří součást přírodní rezervace Babylon.

Vstup:

  • Vstup je zdarma.

5. Prachovské skály

Prachovské skály jsou pravým rájem pro horolezce a představují nejznámější část Českého ráje, která se nachází 10 kilometrů severozápadně od Jičína. Od roku 1933 jsou tyto skály chráněny jako přírodní rezervace a v roce 2002 byly zahrnuty do CHKO Českého ráje. Tyto impozantní skalní útvary dosahují výšky až 40 metrů a jsou protkány hustou sítí turistických značek, které vás provedou roklemi, stržemi a úžlabinami, a zavedou vás na vrcholky pískovcových skal s úchvatnými vyhlídkami a malebnými zákoutími. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, Vyhlídka prof. Hekena a Císařská chodba. Nezapomeňte také navštívit přírodní koupaliště U Pelíška, jehož název odkazuje na ducha těchto skal.

Otevírací doba během letní sezóny:

  • PO-NE: 9:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

  • Dospělí: 100 Kč, děti a studenti: 50 Kč, děti do 6 let zdarma.

6. Tiské stěny

Skalní město Tiské stěny se nachází na okraji krušnohorského zlomu v západní části chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Tato lokalita patří mezi nejstarší turistické oblasti v Labských pískovcích. Tradice pojmenování jednotlivých skal přetrvává dodnes, a to i v případě nejznámějších útvarů. Tiské stěny se dělí na Malé a Velké stěny, přičemž obě části nabízejí prohlídkové trasy, které jsou propojeny naučnou stezkou se sedmi informačními zastávkami. Tato oblast, včetně sousedních Rájeckých a Ostrovských skal, je vyhlášenou lokalitou pro pískovcové horolezectví a nabízí výstupy různých obtížností, přičemž každá věž má své vlastní jméno.

Otevírací doba:

  • PO-NE: 9:00 – 17:00 hodin

Vstupné:

  • Dospělí: 50 Kč, děti a studenti: 25 Kč, děti do 6 let zdarma.

7. Skalní města Českého ráje

V Českém ráji se nachází mnoho malebných skalních městeček. Kromě proslulých Prachovských skal stojí za prozkoumání také Drábské světničky, Hruboskalské skalní město, Suché skály a Besedické skály.

Drábské světničky se nachází v bývalé skalní pevnosti Příhrazských skal, kde bylo osmnáct světniček vytesáno do pískovce.

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála leží Hruboskalské skalní město, které je obklopeno pověstmi a nabízí více než 400 věží, přičemž ta nejvyšší dosahuje 50 metrů.

Nad levým břehem řeky Jizery se nachází nejromantičtější skalní labyrint, jehož okružní trasa vás provede mezi skalami a k nejvýznamnějším místům jako jsou bludiště Kalich a Chléviště.

Určitě nezapomeňte navštívit také skalní hřeben Suchých skal, jehož pevný pískovec vyčnívá nad lesem a připomíná varhany nebo dračí hřbet, což z něj činí oblíbený terén pro horolezce.

Vstupné:
Vstup je zdarma.

8. Čertovy skály a Pulčínské skály

Pulčínské skály se nacházejí na Valašsku, jihovýchodně od Vsetína, poblíž obce Pulčín. Tento areál je největším moravským pískovcovým labyrintem, kde chaoticky uspořádané obrovské balvany vytvářejí různé řady a stěny. Mezi nejznámější části tohoto skalního města patří skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby, které dosahují výšky až 20 metrů, přičemž jejich velikost částečně zakrývá okolní lesní porost. Některé části skalního masívu jsou viditelné z kopce naproti Pulčínu. Kousek odtud, necelé tři kilometry, se nachází vesnice Lidečko, kde se nachází rozpraskaná pískovcová deska zvaná Čertovy skály. Podle místní pověsti čert prohrál sázku, ve které měl vytvořit skalní stěnu a přehradit údolí do ranního kuropění. Sázku však prohrál, a tak zůstala stěna navždy nedokončena.

Vstupné:
Vstup je zdarma.

9. Toulovcovy Maštale

Na pomezí okresů Chrudim a Svitavy se nachází přírodní rezervace s unikátními skalními útvary Toulovcovy Maštale a Městské Maštale. Toto skalní město je charakteristické úzkými roklemi a propleteným systémem chodeb, jeskyní a otvorů. Skály jsou tvořeny křídovými pískovci, které mají mořský původ. Mezi jednotlivými skalami Toulovcových Maštal najdete názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra a Zvon. V blízkosti Městských Maštal se pak můžete setkat s útvary jako Liščí doupě, Hrad a Děstník. Neobvyklý název tohoto skalního městečka se odvozuje od staré legendy o loupeživém rytíři Vavřinci Toulovci, který se prý v těchto místech skrýval. Kolem Maštal vede široká síť cyklostezek.

Vstupné:
Vstup je zdarma.

10. Svatošské skály

Svatošské skály leží v Karlovarském žulovém masívu a rozkládají se na ploše 2 hektarů. Tyto jedinečné útvary se skládají ze skalních pilířů, hranolů a jehlanů, které uspořádáním připomínají svatební procesí, a proto nesou toto pojmenování. Od visuté lávky přes Ohři směrem po proudu se nacházejí jednotlivé skály, jako Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek. Tato lokalita byla zdrojem inspirace pro mnohé umělce, včetně J.W. Goetha, V. Mrštíka a H. Marschnera.

Podle pověsti o Janu Svatošovi mladík seděl u břehu, když se mu zjevila krásná vodní víla. Ta mu slíbila, že ho naučí vše, po čem touží, ale za podmínky, že se nikdy nezaslíbuje jiné ženě. Svatoš byl vílou okouzlen a slib mu dal, ale později litoval, když se zamiloval do jiné dívky. Když se chystala svatba, víla se opět objevila a celý svatební průvod proměnila ve skálu právě v okamžiku, kdy zbývalo pouze říct „ano“.

Vstupné:
Vstup je zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *